1401/02/18-17:25

بزرگداشت روز جهانی نجوم برگزار شد

بزرگداشت روز جهانی نجوم برگزار شد

مرکز علوم و ستاره شناسی تهران ویژه برنامه «روز جهانی نجوم ۱۴۰۱» را با هدف ترویج و آشنایی تمامی طیف های مخاطبین با کیهان شناسی و تبادل نظر ایشان با فعالان جامعه نجوم به صورت حضوری برگزار کرد.

به گزارش شهردارآنلاین به نقل از روابط عمومی شهرداری منطقه یک، امیرحسین چیذری مدیر مرکز علوم و ستاره شناسی تهران اظهار داشت: مراسم بزرگداشت روز جهانی نجوم امسال، در۶ می ۲۰۲۲ مصادف با ۱۶ اردیبهشت ماه ۱۴۰۱ از ساعت ۱۷:۳۰ تا ۲۱:۴۵، پس از دوسال و همزمان با سایر کشورها با حضور ۲۰۰ نفر مخاطب در مرکز علوم و ستاره شناسی تهران به صورت حضوری برگزار شد.

وی گفت: شروع مراسم با خیرمقدم احمد دالکی پدر علم نجوم آماتوری ایران آغاز شد؛ وی مرکز علوم را به عنوان یکی از قدیمی ترین مراکز ترویج علم برای آموزش گروه های مختلف سنی معرفی کرد.

چیذری با اشاره به شعار هفته جهانی نجوم ۱۴۰۱ بیان داشت: هر سال شعاری برای هفته جهانی نجوم اعلام می‌شود که امسال شعار «نجوم و توسعه پایدار» از سوی انجمن نجوم ایران در نظر گرفته شد که اولین سخنرانی با همین موضوع از سوی علی ابراهیمی سراجی عضو ستاد استهلال رویت هلال ماه در تهران و دبیر انجمن نجوم ایران صورت گرفت. ابراهیمی سراجی با اشاره به نامگذاری شعار امسال«نجوم و توسعه پایدار» اظهار داشت: اگر بخواهیم نجوم را به صورت پایدار حفظ کنیم باید از مراکز علم و آموزش به خوبی استفاده کرده و آموزش نجوم را به خانواده ها، دوستان و کل جامعه بشری انتقال دهیم تا از کشوری با دانش بالای نجومی برخوردار باشیم. وی در ادامه، نامگذاری هفت روز هفته جهانی نجوم را با توجه به پدیده‌های نجومی و دلایل آن اعلام کرد و مهمترین روز را پنجمین روز هفته جهانی نجوم با عنوان «روز نجوم و فناوری» معرفی کرد. به این دلیل که علم نجوم به میزان زیادی به فناوری، پرتاب ماهواره ها و بحث های مخابراتی کمک می کند.

مدیر مرکز علوم تصریح کرد: دومین سخنران برنامه کاظم کوکرم دبیر گروه دانش روزنامه جام جم و منجم آماتور سخنرانی خود را با موضوع «نجوم یاد بگیریم که چی بشه؟» برای شرکت کنندگان در همایش ارائه کرد. وی این موضوع را از دو منظر مطرح کرد: نجوم یاد می گیریم که ذهن پوپا و خلاقی داشته باشیم همچنین متعادل و متفکر نسبت به آسمان و آنچه در اطرافمان اتفاق می افتد باشیم.
 
او عنوان کرد: برنامه «اجرای آسمان نمای بادی» از برنامه های مراسم روز جهانی نجوم بود که با استقبال خوب شرکت کنندگان مواجه شد. آسمان نمای بادی دیجیتالی از گنبد توخالی بزرگی تشکیل شده که افراد داخل آن قرار می گیرند و پروژکتوری مخصوص به نام دستگاه آسمان نما تصویر آسمان را روی سطح داخلی این گنبد تشکیل می دهد و با آن می توان تصاویر زیبای آسمان را شبیه سازی کرد.

چیذری افزود: اجرای سالن کهکشان، تقدیر از اساتیدی همچون استاد احمد دالکی، علی میثمی و مدرسان مرکز علوم و فراگیران دوره های آموزشی، برپایی غرفه نقاشی کودکان با حضور مربیان نجوم کودک مرکز علوم و ستاره شناسی همراه با پخش فیلم های آموزشی نجوم و توضیحات از سوی مربیان نجوم از دیگر برنامه های اجرا شده بود.

نظرات

captcha

اخبار مرتبط